"HORIZONTS- 2015" 6.kārta

2015.05.19.
Organiser : OK Alūksne
Cours Master : Aleksejs Solovjovs
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6]
[#7] [S10] [S12] [S14] [S16] [S18]
[S35] [S45] [S55] [S65] [SA] [SB]
[SH] [V10] [V12] [V14] [V16] [V18]
[V35] [V45] [V55] [V65] [VA] [VB]
[VH]
VA Course (1): 22 KP 7.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle/  01:04:07
  2. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:26:09
  3. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:34:24
  4. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:36:39
  5. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    02:06:32
V35 Course (1): 22 KP 7.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:13:54
  2. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:14:10
V18 Course (1): 22 KP 7.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  02:09:41
VB Course (2): 19 KP 6.20 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:10:17
  2. 4051 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:22:42
  3.    0 Jānis Stūrītis            Jaunsardze  01:24:24
  4. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:29:58
  5.    0 Edgars Dārznieks          Baisie Eži  01:35:55
  6. 3696 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  01:36:24
V45 Course (2): 19 KP 6.20 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     01:00:14
  2. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   01:13:23
  3. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:15:18
  4. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:21:29
  5. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   01:22:52
  6. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:33:32
  7. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:34:41
  8. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:37:36
V16 Course (2): 19 KP 6.20 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Renārs Kokorevičs         Gulbene     01:06:03
  2. 3952 Armands Vaičuls           Jaunsardze  01:56:20
  3. 3763 Kaspars Briedītis         Jaunsardze  01:59:52
SA Course (3): 16 KP 5.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2502 Aiva Skopāne              Azimuts     01:07:12
  2. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:08:38
  3. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:09:38
S16 Course (3): 16 KP 5.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2501 Elīna Skopāne             RJCJD       01:00:23
  2. 1977 Zanda Stabiņa             RJCJD       01:07:33
        0 Agnija Briedīte           Jaunsardze  DQ      
S35 Course (4): 16 KP 4.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:06:53
  2. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:12:33
V14 Course (4): 16 KP 4.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Rihards Lācis             Alūksne     01:17:12
  2.    0 Ēriks Plūšs               Annas paga  01:24:37
        0 Jānis Šķirpāns            Jaunsardze  DQ      
V55 Course (4): 16 KP 4.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:15:58
S45 Course (5): 13 KP 3.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:49:10
  2. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:10:27
  3. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:13:21
     3695 Anda Lejasblusa           ind.        DQ      
SB Course (5): 13 KP 3.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:45:26
  2. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  00:47:16
S14 Course (5): 13 KP 3.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:44:09
VH Course (5): 13 KP 3.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:38:59
  2. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      00:42:04
  3.    0 Normunds Vārtukapteinis   Aizupītes   00:43:21
  4. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:48:10
  5.    0 Zigmārs Bertuks           Strautiņi   00:56:51
  6.    0 Ernests Olders            Alūksne     00:58:42
  7.    0 Rolands Puriņš            Poliklīnik  00:58:45
V65 Course (5): 13 KP 3.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:47:55
S55 Course (5): 13 KP 3.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:53:21
  2. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   01:08:07
  3. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:10:54
  4.    0 Zinaida Logina            Baisie eži  01:57:43
V12 Course (6): 10 KP 2.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:28:45
  2. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:34:42
  3.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:59:11
S12 Course (6): 10 KP 2.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Jūlija Celenberga         Gaujiena    00:57:09
SH Course (6): 10 KP 2.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:38:52
  2. 3704 Laila Uiska               Lejasciems  00:40:15
  3. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:48:00
V10 Course (7): 7 KP 2.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4041 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:25:53
  2. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:27:52
S10 Course (7): 7 KP 2.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Kitija Abula              Grundzāle   00:26:24
  2. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:59:53
#1 Course (VA,V35,V18): 22 KP 7.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle/  01:04:07
  2. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:13:54
  3. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:14:10
  4. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:26:09
  5. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:34:24
  6. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:36:39
  7. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    02:06:32
  8. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  02:09:41
#2 Course (VB,V45,V16,S18): 19 KP 6.20 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     01:00:14
  2.    0 Renārs Kokorevičs         Gulbene     01:06:03
  3. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:10:17
  4. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   01:13:23
  5. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:15:18
  6. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:21:29
  7. 4051 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:22:42
  8. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   01:22:52
  9.    0 Jānis Stūrītis            Jaunsardze  01:24:24
 10. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:29:58
 11. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:33:32
 12. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:34:41
 13.    0 Edgars Dārznieks          Baisie Eži  01:35:55
 14. 3696 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  01:36:24
 15. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:37:36
 16. 3952 Armands Vaičuls           Jaunsardze  01:56:20
 17. 3763 Kaspars Briedītis         Jaunsardze  01:59:52
#3 Course (SA,S16): 16 KP 5.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2501 Elīna Skopāne             RJCJD       01:00:23
  2. 2502 Aiva Skopāne              Azimuts     01:07:12
  3. 1977 Zanda Stabiņa             RJCJD       01:07:33
  4. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:08:38
  5. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:09:38
        0 Agnija Briedīte           Jaunsardze  DQ      
#4 Course (S35,V14,V55): 16 KP 4.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:06:53
  2. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:12:33
  3.    0 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:15:58
  4.    0 Rihards Lācis             Alūksne     01:17:12
  5.    0 Ēriks Plūšs               Annas paga  01:24:37
        0 Jānis Šķirpāns            Jaunsardze  DQ      
#5 Course (S45,SB,S14,VH,V65,S55): 13 KP 3.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:38:59
  2. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      00:42:04
  3.    0 Normunds Vārtukapteinis   Aizupītes   00:43:21
  4. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:44:09
  5. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:45:26
  6. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  00:47:16
  7. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:47:55
  8. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:48:10
  9. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:49:10
 10. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:53:21
 11.    0 Zigmārs Bertuks           Strautiņi   00:56:51
 12.    0 Ernests Olders            Alūksne     00:58:42
 13.    0 Rolands Puriņš            Poliklīnik  00:58:45
 14. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   01:08:07
 15. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:10:27
 16. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:10:54
 17. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:13:21
 18.    0 Zinaida Logina            Baisie eži  01:57:43
     3695 Anda Lejasblusa           ind.        DQ      
#6 Course (V12,S12,SH,S65): 10 KP 2.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:28:45
  2. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:34:42
  3.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:38:52
  4. 3704 Laila Uiska               Lejasciems  00:40:15
  5. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:48:00
  6.    0 Jūlija Celenberga         Gaujiena    00:57:09
  7.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:59:11
#7 Course (V10,S10): 7 KP 2.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4041 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:25:53
  2.    0 Kitija Abula              Grundzāle   00:26:24
  3. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:27:52
  4. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:59:53

© Tak-Soft 2001-2008 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:4.0 [2008.410] @ 2015.05.26. 20:20:46 OK ALUKSNE