"HORIZONTS- 2015" 3.kārta

2015.04.28.
Organiser : OK Alūksne
Cours Master : Māris Vabulnieks
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6]
[S10] [S12] [S14] [S16] [S18] [S35]
[S45] [S55] [S65] [SA] [SB] [SH]
[V10] [V12] [V14] [V16] [V18] [V35]
[V45] [V55] [V65] [VA] [VB] [VH]

VA Course (1): 15 KP 7.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:06:47
  2. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:08:23
  3. 4009 Aleksejs Solovjovs        NBS KS      01:15:43
  4. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:27:37
     3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     DQ      
V35 Course (1): 15 KP 7.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2626 Ēriks Ūdris               ZVOC        01:08:59
  2. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:13:43
SA Course (2): 14 KP 6.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:08:46
  2. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:11:10
VB Course (2): 14 KP 6.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:13:46
  2. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:14:31
  3.    0 Edgars Dārznieks          Baisie eži  01:29:22
     3696 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  DQ      
V16 Course (2): 14 KP 6.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  00:54:51
     3763 Kaspars Briedītis         Jaunsardze  DQ      
     3952 Armands Vaičuls           Jaunsardze  DQ      
        0 Rihards Lācis             Alūksne     DQ      
V45 Course (2): 14 KP 6.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:53:29
  2. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:58:37
  3. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:06:58
  4. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:08:07
  5. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:09:05
  6. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:20:32
  7. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:29:38
  8. 3691 Ervīns Ločmelis           ind.        01:35:30
SB Course (3): 11 KP 4.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne     00:55:27
  2. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     01:00:59
  3. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:05:27
S35 Course (3): 11 KP 4.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:00:14
  2. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:07:28
S45 Course (3): 11 KP 4.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        00:54:28
  2. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   01:08:28
  3. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:11:23
  4. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:16:54
     3769 Līga Vabulniece           Ape         DQ      
S16 Course (3): 11 KP 4.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4026 Agnija Briedīte           Jaunsardze  00:59:27
  2. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    01:00:10
  3. 1977 Zanda Stabiņa             Jaunsardze  01:00:34
  4.    0 Aivita Kļečetņikova       Balvi       01:19:44
        0 Alvīne Ivanova            Jaunsardze  DQ      
V14 Course (4): 10 KP 3.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Ralfs Bambulis            Gulbenes N  00:41:16
  2.    0 Jānis Šķirpāns            Jaunsardze  00:47:37
  3.    0 Edgars Toms               Stāķi       01:22:02
  4.    0 Rolands Priedeslaipa      Stāķi       01:22:04
V55 Course (4): 10 KP 3.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Juri Merirand             Tirva       00:36:29
  2. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:38:07
  3. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:39:50
VH Course (4): 10 KP 3.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:31:48
  2.    0 Rolands Puriņš            Poliklīnik  00:46:07
S55 Course (4): 10 KP 3.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:59:37
  2. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:59:52
S12 Course (5): 6 KP 2.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    01:27:08
  2.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    01:29:09
SH Course (5): 6 KP 2.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:37:45
  2.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:47:30
  3.    0 Velga Ločmele             Jaunanna    00:59:22
V12 Course (5): 6 KP 2.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:29:45
  2.    0 Normunds Zaharāns         Gulbenes N  00:32:46
  3. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:49:31
  4.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    01:30:28
        0 Juris Konrāds             Stāķi       DQ      
V65 Course (5): 6 KP 2.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:38:42
V10 Course (6): 5 KP 1.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:32:52
  2. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:33:26
  3. 4037 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:35:14
S10 Course (6): 5 KP 1.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:35:55
  2.    0 Megija Tralla             Gaujiena    00:36:00
#1 Course (VA,V35): 15 KP 7.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:06:47
  2. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:08:23
  3. 2626 Ēriks Ūdris               ZVOC        01:08:59
  4. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:13:43
  5. 4009 Aleksejs Solovjovs        NBS KS      01:15:43
  6. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:27:37
     3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     DQ      
#2 Course (SA,VB,V18,V16,V45): 14 KP 6.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:53:29
  2. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  00:54:51
  3. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:58:37
  4. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:06:58
  5. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:08:07
  6. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:08:46
  7. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:09:05
  8. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:11:10
  9.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:13:46
 10. 4029 Gaidars Caune             Vireši      01:14:31
 11. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:20:32
 12.    0 Edgars Dārznieks          Baisie eži  01:29:22
 13. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:29:38
 14. 3691 Ervīns Ločmelis           ind.        01:35:30
     3696 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  DQ      
     3763 Kaspars Briedītis         Jaunsardze  DQ      
     3952 Armands Vaičuls           Jaunsardze  DQ      
        0 Rihards Lācis             Alūksne     DQ      
#3 Course (SB,S35,S45,S16,S18): 11 KP 4.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        00:54:28
  2. 3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne     00:55:27
  3. 4026 Agnija Briedīte           Jaunsardze  00:59:27
  4. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    01:00:10
  5. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:00:14
  6. 1977 Zanda Stabiņa             Jaunsardze  01:00:34
  7. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     01:00:59
  8. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:05:27
  9. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:07:28
 10. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   01:08:28
 11. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:11:23
 12. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:16:54
 13.    0 Aivita Kļečetņikova       Balvi       01:19:44
        0 Alvīne Ivanova            Jaunsardze  DQ      
     3769 Līga Vabulniece           Ape         DQ      
#4 Course (V14,V55,VH,S14,S55): 10 KP 3.50 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:31:48
  2.    0 Juri Merirand             Tirva       00:36:29
  3. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:38:07
  4. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:39:50
  5.    0 Ralfs Bambulis            Gulbenes N  00:41:16
  6.    0 Rolands Puriņš            Poliklīnik  00:46:07
  7.    0 Jānis Šķirpāns            Jaunsardze  00:47:37
  8. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:59:37
  9. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:59:52
 10.    0 Edgars Toms               Stāķi       01:22:02
 11.    0 Rolands Priedeslaipa      Stāķi       01:22:04
#5 Course (S12,S65,SH,V12,V65): 6 KP 2.90 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:29:45
  2.    0 Normunds Zaharāns         Gulbenes N  00:32:46
  3.    0 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:37:45
  4. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:38:42
  5.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:47:30
  6. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:49:31
  7.    0 Velga Ločmele             Jaunanna    00:59:22
  8.    0 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    01:27:08
  9.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    01:29:09
 10.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    01:30:28
        0 Juris Konrāds             Stāķi       DQ      
#6 Course (V10,S10): 5 KP 1.60 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:32:52
  2. 4039 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:33:26
  3. 4037 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:35:14
  4.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:35:55
  5.    0 Megija Tralla             Gaujiena    00:36:00

© Tak-Soft 2001-2008 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:4.0 [2008.410] @ 2015.04.28. 19:29:59 OK ALUKSNE