"HORIZONTS- 2015" 10.kārta

2015.06.16.
Organiser : OK Alūksne
Cours Master : Raivis & Atis
[#1] [#2] [#3] [#4] [#5] [#6]
[S10] [S12] [S14] [S16] [S18] [S35]
[S45] [S55] [SA] [SB] [SH] [V10]
[V12] [V14] [V16] [V18] [V35] [V45]
[V55] [V65] [VA] [VB] [VH]
VA Course (1): 20 KP 7.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Mati Tiit                 OK Ilves    00:57:31
  2. 2514 Matīss Slikšjānis         Grundzāle   00:58:56
  3. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:06:28
  4. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:09:29
  5. 4009 Aleksejs Solovjovs        NBS KS      01:10:35
  6. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:34:52
V35 Course (1): 20 KP 7.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:06:04
  2. 2626 Ēriks Ūdris               ZVOC        01:09:33
V18 Course (1): 20 KP 7.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:58:48
SA Course (2): 18 KP 6.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 1986 Vita Cīrule               Azimuts     01:10:59
  2. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:14:41
  3. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:17:57
VB Course (2): 18 KP 6.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Jurģis Dudelis            Smiltene    00:57:58
  2. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:02:57
  3. 4051 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:19:23
  4. 3696 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  01:21:43
  5.    0 Edgars Dārznieks          Baisie Eži  01:28:51
  6. 3677 Jānis Stūrītis            Jaunsardze  01:29:43
V45 Course (2): 18 KP 6.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:53:11
  2. 3800 Vilnis Veļķeris           Alūksne     00:54:31
  3. 1962 Guntars Cīrulis           Azimuts     00:56:30
  4.   88 Kārlis Magons             Smiltene    00:57:13
  5. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   00:58:47
  6. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   01:03:09
  7. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:05:34
  8. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:06:57
  9.    0 Aigars Dudelis            Azimuts OK  01:09:17
 10.    0 Aare Huik                 Voru        01:10:45
 11. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:12:36
 12. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   01:13:18
 13. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:26:25
V16 Course (2): 18 KP 6.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             RJCJD       00:46:49
  2. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    01:07:16
S35 Course (3): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 1966 Videga Gaigala            Smiltene    00:40:40
  2. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     00:50:29
  3. 3792 Līga Lupkina              Balvi       00:56:15
S45 Course (3): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:50:12
  2. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:51:01
  3. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        00:55:43
  4. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:02:41
  5. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:47:05
SB Course (3): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 1963 Gunta Dudele              Azimuts     00:44:18
  2. 3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne     00:44:48
  3. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:50:16
  4. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  00:54:29
  5. 3754 Sintija Levica            Gaujiena    01:00:35
S16 Course (3): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3644 Signe Sirmā               Jaunsardze  00:43:45
  2. 1977 Zanda Stabiņa             RJCJD       00:51:13
  3. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:54:38
  4. 4026 Agnija Briedīte           Jaunsardze  00:55:38
  5.    0 Aivita Kļečetņikova       Balvi       01:44:35
        0 Alvīne Ivanova            Jaunsardze  DQ      
V14 Course (3): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:42:30
  2. 4028 Jānis Šķirpāns            Gulbenes N  01:01:19
  3.    0 Andris Gargurnis          Jaunsardze  01:01:36
V55 Course (3): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:40:45
  2. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:58:22
  3. 3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:09:34
VH Course (3): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Normunds Vārtukapteinis   Aizupītes   00:38:51
  2. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:42:29
  3. 3781 Andris Rubins             Gaujiena    00:56:38
  4. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  01:00:40
  5.    0 Rihards Gross             Aizupītes   01:02:04
S55 Course (4): 13 KP 3.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:41:45
  2. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:46:59
  3. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:50:44
SH Course (4): 13 KP 3.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3704 Laila Uiska               Lejasciems  00:42:35
  2.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:46:14
  3. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:46:56
  4.    0 Astra Binde               Ape         00:56:15
  5.    0 Lelde Stūrīte             Gaujiena    00:56:52
  6.    0 Irita Stūrīte             Gaujiena    00:57:11
V65 Course (4): 13 KP 3.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:41:40
V12 Course (5): 9 KP 2.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
        0 Valters Mamedovs          Gulbenes N  DQ      
S10 Course (6): 7 KP 1.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Karlīna Vilciņa           Alūksne     00:21:43
  2. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:26:15
  3. 4047 Megija Tralla             Gaujiena    00:29:55
V10 Course (6): 7 KP 1.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4041 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:15:20
  2.    0 Renārs Žīgurs             Ilzene      00:20:48
#1 Course (VA,V35,V18): 20 KP 7.80 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Mati Tiit                 OK Ilves    00:57:31
  2. 2514 Matīss Slikšjānis         Grundzāle   00:58:56
  3. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:06:04
  4. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:06:28
  5. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:09:29
  6. 2626 Ēriks Ūdris               ZVOC        01:09:33
  7. 4009 Aleksejs Solovjovs        NBS KS      01:10:35
  8. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:34:52
  9. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:58:48
#2 Course (SA,S18,VB,V45,V16): 18 KP 6.10 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 2513 Ilgvars Caune             RJCJD       00:46:49
  2. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:53:11
  3. 3800 Vilnis Veļķeris           Alūksne     00:54:31
  4. 1962 Guntars Cīrulis           Azimuts     00:56:30
  5.   88 Kārlis Magons             Smiltene    00:57:13
  6.    0 Jurģis Dudelis            Smiltene    00:57:58
  7. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   00:58:47
  8. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:02:57
  9. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   01:03:09
 10. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:05:34
 11. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:06:57
 12. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    01:07:16
 13.    0 Aigars Dudelis            Azimuts OK  01:09:17
 14.    0 Aare Huik                 Voru        01:10:45
 15. 1986 Vita Cīrule               Azimuts     01:10:59
 16. 4049 Ģirts Teilāns             Baisie eži  01:12:36
 17. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   01:13:18
 18. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:14:41
 19. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:17:57
 20. 4051 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:19:23
 21. 3696 Raivis Cekuls             Z/S"Saltup  01:21:43
 22. 4050 Jānis Frīdenbergs         Baisie eži  01:26:25
 23.    0 Edgars Dārznieks          Baisie Eži  01:28:51
 24. 3677 Jānis Stūrītis            Jaunsardze  01:29:43
#3 Course (S35,S45,SB,S16,V14,V55,VH): 14 KP 4.00 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1.    0 Normunds Vārtukapteinis   Aizupītes   00:38:51
  2. 1966 Videga Gaigala            Smiltene    00:40:40
  3. 1999 Aldis Lapiņš              Azimuts     00:40:45
  4. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:42:29
  5. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:42:30
  6. 3644 Signe Sirmā               Jaunsardze  00:43:45
  7. 1963 Gunta Dudele              Azimuts     00:44:18
  8. 3760 Sanita  Vilciņa           Alūksne     00:44:48
  9. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:50:12
 10. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:50:16
 11. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     00:50:29
 12. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:51:01
 13. 1977 Zanda Stabiņa             RJCJD       00:51:13
 14. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  00:54:29
 15. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:54:38
 16. 4026 Agnija Briedīte           Jaunsardze  00:55:38
 17. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        00:55:43
 18. 3792 Līga Lupkina              Balvi       00:56:15
 19. 3781 Andris Rubins             Gaujiena    00:56:38
 20. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:58:22
 21. 3754 Sintija Levica            Gaujiena    01:00:35
 22. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  01:00:40
 23. 4028 Jānis Šķirpāns            Gulbenes N  01:01:19
 24.    0 Andris Gargurnis          Jaunsardze  01:01:36
 25.    0 Rihards Gross             Aizupītes   01:02:04
 26. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:02:41
 27. 3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:09:34
 28.    0 Aivita Kļečetņikova       Balvi       01:44:35
 29. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:47:05
        0 Alvīne Ivanova            Jaunsardze  DQ      
#4 Course (S14,S55,SH,V65): 13 KP 3.30 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:41:40
  2. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   00:41:45
  3. 3704 Laila Uiska               Lejasciems  00:42:35
  4.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    00:46:14
  5. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    00:46:56
  6. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:46:59
  7. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:50:44
  8.    0 Astra Binde               Ape         00:56:15
  9.    0 Lelde Stūrīte             Gaujiena    00:56:52
 10.    0 Irita Stūrīte             Gaujiena    00:57:11
#5 Course (S12,V12): 9 KP 2.40 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
        0 Valters Mamedovs          Gulbenes N  DQ      
#6 Course (S10,V10): 7 KP 1.70 km ^
  # NR    Name                      Club        Result                
  1. 4041 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:15:20
  2.    0 Renārs Žīgurs             Ilzene      00:20:48
  3.    0 Karlīna Vilciņa           Alūksne     00:21:43
  4. 4045 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:26:15
  5. 4047 Megija Tralla             Gaujiena    00:29:55

© Tak-Soft 2001-2008 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:4.0 [2008.410] @ 2015.06.16. 19:42:09 OK ALUKSNE