"HORIZONTS-2014" 5.kārta

2014.05.13.
Organizer : OK Alūksne
Coursmaster : Viesturs Zaķis
[# 1] [# 2] [# 3] [# 4] [# 5] [# 6]
[# 7] [# 8] [S10] [S12] [S14] [S16]
[S18] [S35] [S45] [S55] [S65] [SA]
[SB] [SH] [V10] [V12] [V14] [V16]
[V18] [V35] [V45] [V55] [V65] [VA]
[VB] [VH]
VA Course (1): 17 KP 8.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 1989 Artūrs Pauliņš            Grundzāle   00:56:32
  2. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:03:09
  3. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      01:04:58
  4. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:13:31
  5. 4009 Aleksejs Solovjovs        ind.        01:15:31
  6. 3725 Ģirts Jaunzems            NBS KS      01:20:02
  7. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:25:25
V35 Course (1): 17 KP 8.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:10:52
  2. 3752 Atis Kalējs               Gaujiena    01:11:21
  3. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:31:56
V18 Course (1): 17 KP 8.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      01:30:47
VB Course (2): 15 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   00:58:40
  2. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:22:15
V45 Course (2): 15 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:58:18
  2. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   01:07:17
  3. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:20:50
V16 Course (2): 15 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  01:14:02
     4027 Roberts Putnis            Gulbenes N  DQ      
SA Course (3): 13 KP 5.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:04:17
  2. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     01:04:40
  3. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:05:48
S35 Course (3): 13 KP 5.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:07:34
  2. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:18:35
SB Course (4): 11 KP 4.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:16:42
     3782 Alla Jaunzema             Strautiņi   DQ      
S45 Course (4): 11 KP 4.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:06:29
  2. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   01:12:09
  3. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:18:40
V55 Course (4): 11 KP 4.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  01:15:32
S55 Course (5): 8 KP 4.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   01:03:41
  2. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:36:53
V14 Course (5): 8 KP 4.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Gulbenes N  00:55:49
V65 Course (5): 8 KP 4.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:58:37
VH Course (6): 10 KP 3.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:33:35
  2. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:33:42
  3. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:35:49
  4.    0 Raivis Cekuls             ZS "Saltup  00:40:13
  5.    0 Gaidars Caune             Vireši      00:43:23
  6.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:41:53
SH Course (6): 10 KP 3.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:43:54
S14 Course (6): 10 KP 3.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3644 Signe Sirmā               Gulbenes N  00:33:33
  2. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:36:25
  3. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:38:26
  4. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:39:39
  5. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:44:21
V12 Course (7): 9 KP 2.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:25:08
        0 Niks Lārmanis             Gaujiena    DQ      
S12 Course (7): 9 KP 2.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Fēbe Līga Pāsa            Gaujiena    00:41:02
  2. 3716 Estere Rožkalne           Gaujiena    00:41:23
     3771 Karmena Augule            Gaujiena    DQ      
V10 Course (8): 5 KP 1.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:20:20
  2.    0 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:52:12
  3.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:53:00
  4.    0 Emīls Jāņkalns            Gaujiena    00:55:04
S10 Course (8): 5 KP 1.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:20:04
  2.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    00:52:53
  3.    0 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:53:22
  4.    0 Žanete Jāņkalne           Gaujiena    00:53:53
  5.    0 Megija Tralla             Gaujiena    00:54:08
# 1 Course (VA,V35,V18): 17 KP 8.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 1989 Artūrs Pauliņš            Grundzāle   00:56:32
  2. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   01:03:09
  3. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      01:04:58
  4. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         01:10:52
  5. 3752 Atis Kalējs               Gaujiena    01:11:21
  6. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:13:31
  7. 4009 Aleksejs Solovjovs        ind.        01:15:31
  8. 3725 Ģirts Jaunzems            NBS KS      01:20:02
  9. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     01:25:25
 10. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      01:30:47
 11. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    01:31:56
# 2 Course (VB,V45,V16): 15 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:58:18
  2. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   00:58:40
  3. 3757 Uldis Bertuks             Strautiņi   01:07:17
  4. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  01:14:02
  5. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    01:20:50
  6. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     01:22:15
     4027 Roberts Putnis            Gulbenes N  DQ      
# 3 Course (SA,S35,S18): 13 KP 5.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   01:04:17
  2. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     01:04:40
  3. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:05:48
  4. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     01:07:34
  5. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:18:35
# 4 Course (SB,S45,S16,V55): 11 KP 4.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:06:29
  2. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   01:12:09
  3. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  01:15:32
  4. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:16:42
  5. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:18:40
     3782 Alla Jaunzema             Strautiņi   DQ      
# 5 Course (S55,V14,V65): 8 KP 4.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Gulbenes N  00:55:49
  2. 3772 Juris Zaķis               OK Pūznis   00:58:37
  3. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   01:03:41
  4. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  01:36:53
# 6 Course (VH,SH,S14,S65): 10 KP 3.60 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3644 Signe Sirmā               Gulbenes N  00:33:33
  2. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:33:35
  3. 3735 Mairis Rāts               Veclaicene  00:33:42
  4. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:35:49
  5. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:36:25
  6. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:38:26
  7. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:39:39
  8.    0 Raivis Cekuls             ZS "Saltup  00:40:13
  9.    0 Gaidars Caune             Vireši      00:43:23
 10. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:43:54
 11. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:44:21
 12.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:41:53
# 7 Course (V12,S12): 9 KP 2.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:25:08
  2.    0 Fēbe Līga Pāsa            Gaujiena    00:41:02
  3. 3716 Estere Rožkalne           Gaujiena    00:41:23
        0 Niks Lārmanis             Gaujiena    DQ      
     3771 Karmena Augule            Gaujiena    DQ      
# 8 Course (V10,S10): 5 KP 1.30 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:20:04
  2.    0 Ģirts Harkins             Gaujiena    00:20:20
  3.    0 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:52:12
  4.    0 Megija Lukjanoviča        Gaujiena    00:52:53
  5.    0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    00:53:00
  6.    0 Jūlija Katrīna Celenberga Gaujiena    00:53:22
  7.    0 Žanete Jāņkalne           Gaujiena    00:53:53
  8.    0 Megija Tralla             Gaujiena    00:54:08
  9.    0 Emīls Jāņkalns            Gaujiena    00:55:04

© Tak-Soft 2001-2007 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:3.5 [2007.706] @ 2014.05.13. 19:56:02 OK ALUKSNE