"HORIZONTS-2014" 15.kārta

2014.09.09.
Organizer : OK Alūksne
Coursmaster : Uldis Bertuks
[# 1] [# 2] [# 3] [# 4] [# 5] [# 6]
[# 7] [S10] [S12] [S14] [S16] [S18]
[S35] [S45] [S55] [S65] [SA] [SB]
[SH] [V10] [V12] [V14] [V16] [V18]
[V35] [V45] [V55] [V65] [VA] [VB]
[VH]
VA Course (1): 17 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 1989 Artūrs Pauliņš            Grundzāle   00:39:23
  2. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      00:49:16
  3. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  00:52:54
  4. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   00:53:53
  5. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:00:38
     3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     DQ      
V35 Course (1): 17 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         00:46:51
  2. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    00:52:12
V18 Course (1): 17 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      01:04:44
SA Course (2): 15 KP 4.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   00:59:10
  2. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:09:33
S35 Course (2): 15 KP 4.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:17:37
  2. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:20:49
     3700 Iveta Veļķere             Alūksne     DQ      
V45 Course (2): 15 KP 4.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:42:41
  2. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  00:54:58
  3. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:55:37
  4. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    00:57:13
  5. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:03:51
VB Course (2): 15 KP 4.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     00:58:24
V55 Course (3): 14 KP 4.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:59:00
V16 Course (3): 14 KP 4.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  00:46:40
  2.    0 Roberts Putnis            Gulbenes N  00:54:54
  3.    0 Adrians Djačuks           Grundzāle   01:40:56
SB Course (4): 11 KP 3.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:59:03
S16 Course (4): 11 KP 3.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:48:15
S45 Course (4): 11 KP 3.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:44:23
  2. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:46:24
  3. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:00:47
  4. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:07:05
V65 Course (4): 11 KP 3.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3749 Dmitrijs Osimovs          Alūksne     02:48:51
V14 Course (4): 11 KP 3.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Armands Vaičulis          Gulbenes N  00:42:57
  2. 5043 Ronalds Orniks            Azimuts     00:49:21
  3.    0 Kaspars Briedītis         Gulbenes N  00:53:29
  4.    0 Igors Bistrovs            Gulbenes N  00:54:21
     4003 Kristers Eduards Usārs    Jaunsardze  DQ      
S14 Course (5): 11 KP 3.10 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:38:45
  2. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:40:41
  3.    0 Agnija Briedīte           Gulbenes N  00:44:56
  4. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:47:44
  5.    0 Alvīne Ivanova            Gulbenes N  01:07:36
SH Course (5): 11 KP 3.10 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    01:19:11
  2.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    01:24:08
S55 Course (5): 11 KP 3.10 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:50:13
  2. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:50:19
VH Course (5): 11 KP 3.10 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:33:59
  2. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:34:36
  3.    0 Raivis Cekuls             ZS "Saltup  00:37:44
  4.    0 Gaidars Caune             Vireši      00:39:05
  5. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      00:44:48
  6. 3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:05:42
  7.    0 Mārtiņš Siliņš            Alūksne     01:12:10
  8.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:24:54
V12 Course (6): 10 KP 2.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4028 Jānis Šķirpāns            Gulbenes N  00:26:58
  2. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:28:06
V10 Course (7): 8 KP 2.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:26:57
  2.    0 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:28:18
  3. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:31:22
        0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    DQ      
        0 Jēkabs Kalniņš            Gaujiena    DQ      
S10 Course (7): 8 KP 2.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Jūlija Celenberga         Gaujiena    00:27:37
  2.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:32:05
# 1 Course (VA,V35,V18): 17 KP 6.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 1989 Artūrs Pauliņš            Grundzāle   00:39:23
  2. 3777 Māris Vabulnieks          Ape         00:46:51
  3. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      00:49:16
  4. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    00:52:12
  5. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  00:52:54
  6. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   00:53:53
  7. 4020 Aldis Sebris              OK Pūznis   01:00:38
  8. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      01:04:44
     3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     DQ      
# 2 Course (SA,S35,V45,VB): 15 KP 4.80 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:42:41
  2. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  00:54:58
  3. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:55:37
  4. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    00:57:13
  5. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     00:58:24
  6. 3717 Daiga Krēsliņa            OK Pūznis   00:59:10
  7. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:03:51
  8. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      01:09:33
  9. 3792 Līga Lupkina              Balvi       01:17:37
 10. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:20:49
     3700 Iveta Veļķere             Alūksne     DQ      
# 3 Course (V55,S18,V16): 14 KP 4.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3650 Renārs Kokorevičs         Gulbenes N  00:46:40
  2.    0 Roberts Putnis            Gulbenes N  00:54:54
  3. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:59:00
  4.    0 Adrians Djačuks           Grundzāle   01:40:56
# 4 Course (SB,S16,S45,V65,V14): 11 KP 3.50 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Armands Vaičulis          Gulbenes N  00:42:57
  2. 3625 Gerda Sirmā               OK Pūznis   00:44:23
  3. 3769 Līga Vabulniece           Ape         00:46:24
  4. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:48:15
  5. 5043 Ronalds Orniks            Azimuts     00:49:21
  6.    0 Kaspars Briedītis         Gulbenes N  00:53:29
  7.    0 Igors Bistrovs            Gulbenes N  00:54:21
  8. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:59:03
  9. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:00:47
 10. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:07:05
 11. 3749 Dmitrijs Osimovs          Alūksne     02:48:51
     4003 Kristers Eduards Usārs    Jaunsardze  DQ      
# 5 Course (S14,SH,S55,VH): 11 KP 3.10 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:33:59
  2. 3669 Reinis Rubins             Gaujiena    00:34:36
  3.    0 Raivis Cekuls             ZS "Saltup  00:37:44
  4. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:38:45
  5.    0 Gaidars Caune             Vireši      00:39:05
  6. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:40:41
  7. 4022 Andis Birznieks           NBS KS      00:44:48
  8.    0 Agnija Briedīte           Gulbenes N  00:44:56
  9. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:47:44
 10. 3723 Ārija Bertuka             Strautiņi   00:50:13
 11. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:50:19
 12. 3787 Miervaldis Jāņakalns      Jaunlaicen  01:05:42
 13.    0 Alvīne Ivanova            Gulbenes N  01:07:36
 14.    0 Mārtiņš Siliņš            Alūksne     01:12:10
 15. 4030 Ilze Celenberga           Gaujiena    01:19:11
 16.    0 Sanita Sproģe             Gaujiena    01:24:08
 17.    0 Roberts Lejnieks          NBS KS      01:24:54
# 6 Course (S12,V12,S65): 10 KP 2.20 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4028 Jānis Šķirpāns            Gulbenes N  00:26:58
  2. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:28:06
# 7 Course (V10,S10): 8 KP 2.00 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Uvis Sproģis              Gaujiena    00:26:57
  2.    0 Jūlija Celenberga         Gaujiena    00:27:37
  3.    0 Kristers Lārmanis         Gaujiena    00:28:18
  4. 5049 Renārs Kļaviņš            Grundzāle   00:31:22
  5.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:32:05
        0 Ivars Āboliņš             Gaujiena    DQ      
        0 Jēkabs Kalniņš            Gaujiena    DQ      

© Tak-Soft 2001-2007 http://www.tak-soft.com/ SPORTident ME:3.5 [2007.706] @ 2014.09.09. 22:59:00 OK ALUKSNE