"HORIZONTS-2013" 7.kārta

2013.06.04.
Organizer : OK Alūksne
Coursmaster : Māris Vabulnieks
[# 1] [# 2] [# 3] [# 4] [# 5] [# 6]
[S10] [S12] [S14] [S16] [S18] [S35]
[S45] [S55] [S65] [SA] [SB] [SH]
[V10] [V12] [V14] [V16] [V18] [V35]
[V45] [V55] [V65] [VA] [VB] [VH]

VA Course (1): 20 KP 6,8 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      00:51:15
  2. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:00:21
  3. 4009 Aleksejs Solovjovs        ind.        01:02:43
V35 Course (1): 20 KP 6,8 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3752 Atis Kalējs               Gaujiena    00:50:57
  2. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    00:55:24
  3.    0 Tonis Piirisild           OK Voru     01:09:45
VB Course (2): 15 KP 5,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 5064 Kaspars Lārmanis          Aumeisteri  00:43:00
  2. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     00:52:01
  3. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:59:41
V18 Course (2): 15 KP 5,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Arnolds Dmitrijevs        Alūksne     01:15:05
     3687 Klāvs Riepnieks           Gaujiena    DQ      
V16 Course (2): 15 KP 5,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Valters Reneslācis        OK Ogre     00:40:35
  2. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     00:47:41
  3.    0 Edgars Ustinovs           OK Ogre     00:48:58
  4. 2514 Matīss Slikšjānis         Grundzāle   00:49:23
  5. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      00:58:03
  6. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:14:54
V45 Course (2): 15 KP 5,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:43:05
  2. 3800 Vilnis Veļķeris           Alūksne     00:43:24
  3. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:44:31
  4. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    00:54:04
  5. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:01:02
  6. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:03:43
SA Course (2): 15 KP 5,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      00:53:02
SB Course (3): 13 KP 4,6 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:49:43
  2. 3782 Alla Jaunzema             Strautiņi   00:52:09
  3. 3754 Sintija Kalēja            Gaujiena    01:02:26
  4.    0 Maike Jaatma              OK Voru     01:03:19
  5.    0 Marika Jaatma             OK Voru     01:03:27
  6. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:06:22
  7. 3769 Līga Vabulniece           Ape         01:08:45
S35 Course (3): 13 KP 4,6 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 2502 Aiva Skopāne              Azimuts     00:50:36
S45 Course (3): 13 KP 4,6 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:00:07
  2. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   01:00:36
  3. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:08:49
  4. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:09:31
VH Course (4): 10 KP 3,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Andis Dunaiskis           Alūksne     01:04:50
V14 Course (4): 10 KP 3,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Andris Sarksņa            OK Ogre     00:22:31
  2. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   00:29:09
  3.    0 Daniels Vahruševs         OK Ogre     00:32:04
  4.    0 Haralds Lūkins            OK Ogre     00:33:05
  5.    0 Roberts Kalējs            OK Ogre     00:33:21
  6.    0 Jānis Valpuski            OK Ogre     00:41:18
  7.    0 Hando Allmanns            OK Voru     00:48:56
  8.    0 Janaar Saks               OK Voru     00:57:21
        0 Joonas Halapuu            OK Voru     DQ      
        0 Emīls Rožkalns            Gaujiena    DQ      
V55 Course (4): 10 KP 3,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3653 Arvis Rubenis             Individuāl  00:31:10
  2. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:37:26
S14 Course (4): 10 KP 3,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Katrīna Celeste           Ok Ogre     00:29:05
  2. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:36:20
  3. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:47:44
  4.    0 Sandra Erik               Ok Voru     01:02:23
S55 Course (4): 10 KP 3,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Iveta Holcmane            OK Ogre     00:49:07
  2. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:57:34
V12 Course (5): 9 KP 2,5 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Lejasciems  00:27:26
  2.    0 Svens Goldšteins          OK Ogre     00:28:24
  3. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:29:36
  4.    0 Renārs Steselis           OK Ogre     00:37:21
  5. 4001 Krišjānis Stilve          Strautiņu   00:42:49
  6.    0 Karmo Tisler              OK Voru     00:54:57
  7.    0 Tenis Jēdma               OK Voru     00:55:14
  8.    0 Andris Svilāns            OK Ogre     01:02:16
  9.    0 Matīss Daniels Līcis      OK Ogre     01:05:30
V65 Course (5): 9 KP 2,5 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3772 Juris Zaķis               Lejasciems  00:31:23
S12 Course (5): 9 KP 2,5 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:27:30
  2. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:31:42
  3. 3716 Estere Rožkalne           Gaujiena    00:36:44
        0 Dārta Cielava             OK Ogre     DQ      
SH Course (5): 9 KP 2,5 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     00:40:02
  2.    0 Jolanta Segliņa           Aluksne     00:40:59
  3.    0 Daidze Andersone          Baisi ezi   00:52:02
        0 Sarmīte  Sild             OK Voru     DQ      
V10 Course (6): 6 KP 1,4 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Olev Pirisild             OK Voru     00:21:48
  2.    0 Pēteris Kondratjevs       Birzuļi     00:24:18
S10 Course (6): 6 KP 1,4 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:18:51
# 1 Course (VA,V35): 20 KP 6,8 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 3752 Atis Kalējs               Gaujiena    00:50:57
  2. 4019 Jānis Umurs               NBS KS      00:51:15
  3. 3689 Raivis Kalniņš            Gaujiena    00:55:24
  4. 3609 Atis Andersons            Baisie eži  01:00:21
  5. 4009 Aleksejs Solovjovs        ind.        01:02:43
  6.    0 Tonis Piirisild           OK Voru     01:09:45
# 2 Course (VB,V18,V16,V45,SA): 15 KP 5,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Valters Reneslācis        OK Ogre     00:40:35
  2. 5064 Kaspars Lārmanis          Aumeisteri  00:43:00
  3. 3710 Uldis Vērdiņš             Alūksne     00:43:05
  4. 3800 Vilnis Veļķeris           Alūksne     00:43:24
  5. 1968 Māris Stabiņš             Grundzāle   00:44:31
  6. 3701 Jānis Veļķeris            Alūksne     00:47:41
  7.    0 Edgars Ustinovs           OK Ogre     00:48:58
  8. 2514 Matīss Slikšjānis         Grundzāle   00:49:23
  9. 3767 Guntis Podnieks           Alūksne     00:52:01
 10. 3684 Inese Žīgure              Ilzene      00:53:02
 11. 3727 Viesturs Dandens          Gaujiena    00:54:04
 12. 3702 Rihards Lūkins            Zaļais      00:58:03
 13. 3703 Armands Lūkins            Lejasciems  00:59:41
 14. 3711 Viesturs Zaķis            Jaunalūksn  01:01:02
 15. 4010 Sarmis Āboliņš            Strautiņi   01:03:43
 16. 3610 Armands Kļečetņikovs      Baisie eži  01:14:54
 17.    0 Arnolds Dmitrijevs        Alūksne     01:15:05
     3687 Klāvs Riepnieks           Gaujiena    DQ      
# 3 Course (SB,S18,S16,S35,S45): 13 KP 4,6 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4017 Margita Grīnberga         Alūksne     00:49:43
  2. 2502 Aiva Skopāne              Azimuts     00:50:36
  3. 3782 Alla Jaunzema             Strautiņi   00:52:09
  4. 3695 Anda Lejasblusa           ind.        01:00:07
  5. 3656 Aina Rubene               OK Pūznis   01:00:36
  6. 3754 Sintija Kalēja            Gaujiena    01:02:26
  7.    0 Maike Jaatma              OK Voru     01:03:19
  8.    0 Marika Jaatma             OK Voru     01:03:27
  9. 3605 Evita Zeile               EET Vidzem  01:06:22
 10. 3769 Līga Vabulniece           Ape         01:08:45
 11. 3682 Ineta Riepniece           Gaujiena    01:08:49
 12. 3720 Ilze Dāve                 Gaujiena    01:09:31
# 4 Course (VH,V14,V55,S14,S55): 10 KP 3,3 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Andris Sarksņa            OK Ogre     00:22:31
  2.    0 Katrīna Celeste           Ok Ogre     00:29:05
  3. 2513 Ilgvars Caune             Grundzāle   00:29:09
  4. 3653 Arvis Rubenis             Individuāl  00:31:10
  5.    0 Daniels Vahruševs         OK Ogre     00:32:04
  6.    0 Haralds Lūkins            OK Ogre     00:33:05
  7.    0 Roberts Kalējs            OK Ogre     00:33:21
  8. 2501 Elīna Skopāne             Azimuts     00:36:20
  9. 3601 Gunārs Auseklis           Individuāl  00:37:26
 10.    0 Jānis Valpuski            OK Ogre     00:41:18
 11. 3773 Karīna Harkina            Gaujiena    00:47:44
 12.    0 Hando Allmanns            OK Voru     00:48:56
 13.    0 Iveta Holcmane            OK Ogre     00:49:07
 14.    0 Janaar Saks               OK Voru     00:57:21
 15. 3697 Astrīda Grīnberga         Lattelecom  00:57:34
 16.    0 Sandra Erik               Ok Voru     01:02:23
 17.    0 Andis Dunaiskis           Alūksne     01:04:50
        0 Emīls Rožkalns            Gaujiena    DQ      
        0 Joonas Halapuu            OK Voru     DQ      
# 5 Course (V12,V65,S12,S65,SH): 9 KP 2,5 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1. 4003 Kristers Eduards Usārs    Lejasciems  00:27:26
  2. 2649 Agnija Caune              Grundzāle   00:27:30
  3.    0 Svens Goldšteins          OK Ogre     00:28:24
  4. 3762 Austris Kalniņš           Gaujiena    00:29:36
  5. 3772 Juris Zaķis               Lejasciems  00:31:23
  6. 1977 Zanda Stabiņa             Grundzāle   00:31:42
  7. 3716 Estere Rožkalne           Gaujiena    00:36:44
  8.    0 Renārs Steselis           OK Ogre     00:37:21
  9. 3700 Iveta Veļķere             Alūksne     00:40:02
 10.    0 Jolanta Segliņa           Aluksne     00:40:59
 11. 4001 Krišjānis Stilve          Strautiņu   00:42:49
 12.    0 Daidze Andersone          Baisi ezi   00:52:02
 13.    0 Karmo Tisler              OK Voru     00:54:57
 14.    0 Tenis Jēdma               OK Voru     00:55:14
 15.    0 Andris Svilāns            OK Ogre     01:02:16
 16.    0 Matīss Daniels Līcis      OK Ogre     01:05:30
        0 Sarmīte  Sild             OK Voru     DQ      
        0 Dārta Cielava             OK Ogre     DQ      
# 6 Course (V10,S10): 6 KP 1,4 km
  # NR    Name                      Club        Result  
  1.    0 Marta Kalniņa             Gaujiena    00:18:51
  2.    0 Olev Pirisild             OK Voru     00:21:48
  3.    0 Pēteris Kondratjevs       Birzuļi     00:24:18

© Tak-Soft 2001-2007 http://www.tak-soft.com SPORTident ME:3.5 [2007.706] @ 2013.06.04. 21:48:29 OK ALUKSNE